اخبار تکنولوژی

اعلام موفقیت استارتاپ Atom Computing در ساخت اولین کامپیوتر کوانتومی با بیش از 1000 کیوبیت

شرکت استارتاپ Atom Computing اعلام کرده است که توانسته است اولین کامپیوتر کوانتومی جهان با بیش از 1000 کیوبیت را ساخته و این انجام باعث فاصله‌گیری از رقبای بزرگ خود شود.

اعلام موفقیت استارتاپ Atom Computing در ساخت اولین کامپیوتر کوانتومی با بیش از 1000 کیوبیت

استارتاپ Atom Computing اعلام کرده است که اولین کامپیوتر کوانتومی دنیا با بیش از 1000 کیوبیت را معرفی کرده است. این سیستم در قالب یک نمونه اولیه تولید شده و قرار است در سال 2024 به بازار عرضه شود. این پیشرفت که می‌تواند حتی جلوتر از کامپیوتر کوانتومی IBM باشد، نشان از پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه رایانش کوانتومی می‌دهد.

در این سیستم، اتم‌های ایتربیوم به عنوان کیوبیت‌ها استفاده می‌شوند که با استفاده از لیزر در یک آرایه نگه داشته می‌شوند. این کیوبیت‌ها از نظر انرژی بسیار کمی مصرف می‌کنند و این امر فرآیندهای دستکاری و اندازه‌گیری آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. این کامپیوتر کوانتومی همچنین از روش اندازه‌گیری میان-مداری استفاده می‌کند که امکان اندازه‌گیری وضعیت کوانتومی کیوبیت‌ها را بدون ایجاد تداخل در کیوبیت‌های کناری فراهم می‌کند.

این دستاورد نشان می‌دهد که رقابت در حوزه رایانش کوانتومی همچنان در حال توسعه و پیشرفت است. شرکت Atom Computing اعلام کرده که کامپیوتر کوانتومی آن در سال 2024 برای شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و نهادهای دولتی در دسترس قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

بهترین پلتفرم اینترنت اشیا چیست؟

هوش مصنوعی چیست

پرینتر 3 بعدی چیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا